Tsunami, 30.000 Kişinin Ölümüne Sebep Olmuştu

Tarih
1896
Bir deprem sırasında, deniz tabanının fay düzlemi boyunca yükselmesi tsunami dalgalarının oluşmasına yol açar. Tsunami dalgalarının deniz yüzeyindeki oluşumu, yer hareketlerinin deniz tabanında yol açtığı yükselme ya da alçalmadan kaynaklanır.

Deniz altında ya da karanın kıyıya yakın bir yerinde meydana gelen depremin neden olduğu bir dizi dalgaya tsunami adı verilir. Tsunami sözcüğü Japoncada liman dalgaları anlamını taşır.

Bir deprem sırasında, deniz tabanının fay düzlemi boyunca yükselmesi tsunami dalgalarının oluşmasına yol açar. Tsunami dalgalarının deniz yüzeyindeki oluşumu, yer hareketlerinin deniz tabanında yol açtığı yükselme ya da alçalmadan kaynaklanır. Bu dalgalar açık denizde, büyüklük bakımından normal dalgalardan farklı olmasalar da çok daha yüksek hızlarda yol alır. Oluştukları noktadan her yöne yayılan tsunami dalgaları, saatte 800 km gibi inanılmaz bir hıza erişebilir. Deniz depremlerinin çok görüldüğü Japonya’da, 1896 yılında tsunamiden 30 000 kişi ölmüştür.

Bazı tsunami dalgalarının boyu 30 metreden 50 metreye kadar ulaşabilir. Her deprem, tsunami dalgalarının oluşmasına yol açmayacağı gibi her tsunami de büyük zarara neden olacak kadar güçlü değildir.

Anahtar kelimeler: 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.